erdem avm
ÖZKA
hazır sol ana blok 3
ALTINLAS
MERKEZ
kamuran akbay
beşiroglu
DUAYEN / Ercan SARIÇAM
DUAYEN / Ercan SARIÇAM

İrfan Ayar’ın listesi

29 Kasım 2017 Saat: 18:03
Tavsiye EtYazdır

Bu yazı 2.583 kez okunmuştur

Çok önemli ve büyük bir aksilik olmazsa , AK Parti Gebze İlçe kongresi 3 Aralık’ta gerçekleşecek. Genel merkez tarafından ‘adayımızdır’ denilerek ismi belirlenen İrfan Ayar’a rağmen,  teşkilat içinden 3-5 ismin daha aday adayı olarak ortaya çıkmasının,  kongre sürecini uzattığını görerek bazı değerlendirmeler yapmak mümkün.

Ama ondan önce şunu açık yüreklilikle belirtmek gerek:  AK Parti Gebze İlçe Teşkilatı’nda ‘hizip ustalığı’’ görevini üstlenen bazı isimler, kendi ayaklarına mermi sıkıyorlar, hata ediyorlar, yarınlarını karartıyorlar.  Ve pek çok unsurun niteliğini anlayamıyorlar veya  idrak etmekte güçlük çekiyorlar.

Açayım…

Gebze, AK Parti için çok önemli bir kaledir. Dolaysıyla ilçe teşkilatında doğabilecek hizipler, olası  kuru gürültü , üst kurulun kararına  razı gelmemek   tepe yönetime sadakatsizlik olarak yorumlanır.  Zira İrfan Ayar ismini pek çok istişareden sonra tepe yönetim belirlemiştir. Genel Başkan Erdoğan’ın onayıyla atanan Ayar’ı içlerine  sindirmemek, aslında Erdoğan’a kafa tutmaktır ki, bu da o düşüncede olanların kendi siyasi sonlarını hazırlamak manası taşır.

AK Parti’de biat kültürü vardır. Lidere ve tüzüğe biat en önemli değerdir.

AK Parti’de genellikle görev  verilir. O görev kimi zaman direk genel merkez tarafından tebliğ edilir, veya delegenin kararıyla oluşur. Pazarlık şansı sıfırdır.

AK Parti’de tabanın temayülüne  kulak verilir. Ki bu demokrasi  geleneğidir.

Şimdi böyle bir AK Parti varken, halen bu nitelikleri anlayamayan ve ‘çaldığım düdük ‘ edasıyla kaçak güreş oynayanlar, elbette teşkilatın erkleri tarafından ‘’gözden çıkarılma’’  kriterlerine  haiz olmuş olur.

Ne demek mi istiyorum?

Elbette AK Parti Gebze İlçe Teşkilatı’nın iç işlerine müdahale hakkımız yok, bir gazeteci olarak sadece gözlemlerimizi yansıtmak ve  olup bitenleri yorumlama hakkına sahibiz. Ondandır ki, kongre süreci herkes gibi bizimde kapsama alanımızda durmaktadır.

Konuyu fazla dağıtmadan irdeleyelim. Çok sade ve basit cümlelerle kongre sürecini değerlendirecek olursak, yukarıda dediğimiz ‘kendi ayaklarına mermi sıkıyorlar’ şeklindeki düşüncemizde kendini teyit edecektir.

Dün , Gebze İlçe Teşkilatı çok ciddi bir organizasyon gerçekleştirdi. Mevcut Başkan  Hasan Soba ‘ın başarılı organizasyonu ile yaklaşık 400 delege bir araya geldi ve İrfan Ayar’a destek sözünde bütünleştiler. Bu; teşkilatın birlik, dirlik, bütünlük  ve yarınları için çok önemlidir.

Çünkü İrfan Ayar’ın başkanlığındaki yeni yönetim sadece yeni bir yönetim olarak teşkilatın karşısına çıkmayacak, ayrıca çok önemli bir misyonu da üstlenmiş olacaklardır. Şu da bir gerçek; Ayar ve ekibi teşkilatı 2019’a değil sadece , 2023’e de taşıyacak kadro olacaktır.  Özellikle 2019’da gerçekleşecek  yerel yönetimler, milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri onlar için çok büyük bir sınav olacak. İşte o nedenle İrfan Ayar’ın listesi çok önemli.  

3 Aralık’ta delegenin karşısına nasıl bir listeyle çıkacağını şimdilik bilmediğimiz İrfan Ayar’ın  dengeleyici, yarını kazanacak, kendisini başarıya götürecek bir liste  hazırlaması için akli selim davranması da şart.  Hemen tüm mahalle teşkilatlarının Ayar’ın yanında olduğu  biliniyor, neredeyse delegenin %95’ine yakınının yine  ‘’İrfan Ayar’ dediği bize gelen bilgiler arasında…

Ancak tüm bu durum yeterli mi, elbette hayır.

Siyaset zeka ve mantık oyunu , doğru hamle üretme sanatıdır.

O nedenle;  bu noktada İrfan Ayar’a düşen en büyük görev , ‘harmanlama liste’’ yapmak ve tecrübelilerden öneri almak  olmalıdır. Demek istiyorum ki;  Genel merkezin adayı Ayar , sağlıklı liste yapmak  ve  kongre günü  genel merkeze rağmen fevri hırslarıyla  hareket edebilecek  olası çıkabilecek  başka bir listenin önünü  kesmek için de yine deneyimlilerin görüşlerine baş vurmalıdır.

Mesela  AK Parti ‘ye  emek vermiş,  saçlarını ağartmış, teşkilatın geleceğini her şeyin üstünde tutmuş, delegelerin sevgisini ellerinde bulunduran , tabanın saygısıyla dik duran pek çok isim var.  İrfan Ayar bunların önerilerini almalı, listesini şekillendirmelidir. Bu konuda aklıma gelen birkaç ismi söylemek gerekirse; Yılmaz Bayram, Metin Gökçe, Hakan Höbek, Yalçın Coştur, Nevzat Gülmen,  Ertuğrul Çırak isimlerini sayabilirim.  Çünkü bu isimler Gebze teşkilatı kurulduğundan beri lokomotif görevi üstlenmiş deneyimi isimlerdir.  Hatta ve hatta , Kocaeli Milletvekili Fikri Işık ile  Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’de önerisine başvurulacak önemli birer adrestir.

İşte bu mantıkla oluşturulacak bir liste,  3 Aralık’ta  gerçekleşecek kongre de Ayar ve ekini 2023’e taşıyacak başlangıcı da yapabilir.

 

Gölge Gazetesi, Kocaeli Haber, Gebze Haber, Darıca Haber, Dilovası Haber, Çayırova Haber, Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

2019 Seçimlerine Bakış18 Kasım 2017 Saat: 13:37
Ali Toltar Farkı.!20 Ekim 2017 Saat: 15:25
Köşker'in sırrı ne?25 Ağustos 2017 Saat: 14:29
Toltar, Başbakan'a ne dedi?17 Ağustos 2017 Saat: 17:51
Tüm Yazıları

Kaymee'yi indirerek hediye ve nakit para kazanma şansı yakala ! Benim referans linkim ile kayıt olarak nakit para ödülünü alabilirsin. Sende indir KAZAN 

DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklıklazer epilasyonAnkara evden eve nakliyat