E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Gülten AĞIR
Gülten AĞIR

SİM KALE, PUL MUHAFIZ

Farklı bir şey . Gözleri kamaştıran, yürekleri şaha kaldıran. Farklı bir şey.

27 Nisan 2017 Saat: 16:52
Tavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.880 kez okunmuştur

Öyle bir sim ki; mazlumların söylediği ezgiye bestekâr. Öyle bir sim ki; gözü görmeyenin imtihanı görmesini sağlayan. Öyle bir sim ki; karanlığın içinde ışıltısıyla nûrun nârını saklayan.Semayı aydınlatan bu simin yanında, dolunay parlaklığını yitirir. İnsan, fecrin bereketiyle karşılar âlemini. Ve her seherde, yeni umutlar yüklenmiş yeşil kelebekler, uyanışlara konar. Nüktedân dahi bulamaz bir kelime. Öyle temiz, öyle pürpak. Sirâyet gönüllere Ya Hakk!

  Kıymet sergisinde ne elmas, ne yakut gözlerin alabildiği kadar paha biçilmez. Bu sim mâziden gelen tarifsiz bir nizâm. Bu değer, yüzyıllardır devam eder. Kâbe'nin kokusudur taşıdığı üzerinde. Cennet-ül Bâki'dir verdiği huzur. Kainat içinde bir zerre sim. Sim parlaklığı göz alıcı  bir kale. Kalenin içinde değeri kadar pul. Pulun kalbinde şehadete istekli kul, muhafız.

              Allara boyanan güller, bu kale içinde. Ak taylar yokluğun varlığına koşar. Varlığın sebebi, ümitli ve cesaretli yüreklerin, imanını gören ateşte.

                Ey!  Kararmış günlerin katranları içinde, geleceği kurtaran hazan mevsimi..Uğruna dökülen kanlar sular ışığını. Toprağında büyür yiğitler. Nehirlerin şırıltısı gibi anne ninnileri geçer şehirlerinden. Gök susar, yel susar, ummanlar susar. İman nurunda bu, uçsuz bucaksız dağlar. Birbirine kur yaparak mırıldayan Dicle ve Fırat. Göğüne mızrak gibi uzanan selası, koynuna sarıp sarmaladığı şehidi. Meleyen kuzuları, aşığı maşuğu, gölde havasından geçilmeyen kuğusu, yemyeşil ağaçlarında habersizce çıkan yaprağı, renk cümbüşü paletleri kıskandıran çiçekleri, yağmur yağdıktan sonra etrafı okşayan huzur kokusu, her köyün duvarında gizlenmiş aşk izleri. Denizinden gelen nefesi. Ve tüm bunlar bu simin belgesi...

                Feryatlar, figanlar sarsın diye uğraşan düşünceler, kasırgaların içinde. Nur değmemiş bu yüzlere, bir kandil ateşi gibi titrek nefesler değer. Cihan-ı Ulu'da cesur muhafızlar, zalimin karşısında. Alabora olsun zalimin sandalı. Denize düşüp kaybolan su damlası gibi, yok olacak bataklık sıçrayan bu düşünceler. Zerre değersizlere sarfinazar sergiliyor muhafızlar. Kim yıkabilir her vurguna hazır kaleyi?  Kim söndürebilir pul görüntüsünün ardında, dev aynaya yansıyan Tevhid inancını?

                Her ok atıldığında menzile, nefesler kesilinceye kadar susulur. Yahut denizler kadar hırçın, şelaleler kadar çılgın olunur. Son katrenin dolduğu gibi dolar sabırlar. İslâm sevdasını ölümüne sahiplenen gölgeler, yüreklere nakşolan Aşk'a boyun bükerler. Okyanusta yüzen kıvrak balıkların özgürlüğü, ateşte raks eden alevin mutluluğu, aşkla atan kalbin ritminin kızıllığı var Vatan koynunda. İslamın sancağı altında kalan toprak, eğer uğrunda ölen varsa Vatandır. İpek çileye benzer yürekler, kucaklar kutsal amacı. Bu kucaklayış korkutur solgun yolcuları.

                O sim ki; karanlığın aydınlığı

                O sim ki; müminlerin otağı

                O sim ki; sabrın kalesi

                O sim ki; pul muhafızların tesellisi

                O sim ki; İslam,ın  adı

                Pul görüntüsünde tüm zerresi bedenler, kapında mukaddes muhafızlar. Çorak dünyaya yayılsın Nebî'nin emâneti. En büyük aşkın hasreti, çocuklara miras kalsın. Hayat tünelinde ki istikâmet, bu kalenin kandili olsun. Can mı düşünülür? Kan mı dert edilir?

                Ne kafese konulur nefesler. Ne kaleyi yıkabilir onursuz benizler. Sabırlar demir aldı. İman aşkı, Vatan aşkı, Aşk'ı Hakikî mahşer için saklandı.

 

 

Gölge Gazetesi, Kocaeli Haber, Gebze Haber, Darıca Haber, Dilovası Haber, Çayırova Haber, Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

BİR KAVANOZ KURABİYE25 Nisan 2017 Saat: 21:59
Kadına şiddet!18 Nisan 2015 Saat: 16:09
Tüm Yazıları
Yukarı ↑