mkk
mhm

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Dilan ŞEN
Dilan ŞEN

Ah şu vefa..!

17 Kasım 2020 Saat: 19:55

Nereden aklıma takıldıysa bir kaç gündür 'vefa' kelimesini irdeliyorum. Etrafımda olup biteni gördükçe , vefanın işlevliği daha çok ilgimi çekiyor. İstanbul'daki Vefa semtinden bahsetmiyorum . Zaten vefayı yerleşik semt olarak algılamak bile başlıbaşına vefasızlık ve dalga geçme biçimdir.
Oysa her insanın fıkratında vefa vardır. Önemli olan o vefayı ruhunda ve kişiliğinde taşıyabilmek değil midir? Öyledir öyle olmasına da , ancak maalesef günümüz şartları, çıkar ilişkileri , anlık menfatler çoğu zaman vefanın önüne geçebiliyor. Bu da benim hiç mi hiç onaylamadığım bir durumdur.
Çevremde o yüzden vefasız insanlara yer ayırmıyorum. Vefasızlara tahamül edemiyorum. Vefasız insan benim gözümde kaypak, yalancı , nankör , dönek insandır. Halbuki , Hz . Ali ne güzel demiş, 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum '' diye. İşte vefayı anlatabilecek en güzel ifade. Konfuçyüs'ün şu sözünü de unutmamak gerekir ; "Vefa ve samimiyet ilk prensiplerimiz olmalıdır."
Vefa, borcuna sadık kalma, sözünü tutma, görevini yerine getirme olarak bilinir. Vefa sadece insanlara ait bir kavram değildir. Her canlının taşıdığı bir duygudur. Fakat en çok insana yakışır. Vefa, sosyal hayatın insan ilişkilerinde en ihtiyaç duyduğu bir kavramdır. İnsanların birbirinden uzaklaştığı, insanlıktan çıktığı, ego savaşlarının yapıldığı, bencilleşme yolunda gidildiği günümüz dünyasında insanlık vefaya hasrettir.
İntikam, kin, hırs, nefret vefanın düşmanıdır. Vicdan, merhamet, sadakat, iyi niyet vefanın dostudur. Vefa bir borçtur.
Bu insana ya da herhangi değerli bir şeye olan manevi bir borçtur. Yaşamaktır, yaşatmaktır. Unutmamaktır, unutturmamaktır. Hatırlanmak ve hatırlatmaktır. Vefa öyle ki bütün manevi duyguların kaynağı gibidir. İnsanların kendinden başka kimseyi düşünmediği bu zamanlarda, egoyu bitirecek, kin ve nefreti kaldırıp atacak tek şey vefadır. Vefa bir semt adı olacak kadar tarif edilmesi, yaşatılması gereken bir duygudur. Vefalı olmak, sevgi ve merhamet pınarından kana kana su içmek gibidir.
Vefa karşılıklıdır. Vefa bir vazifedir. İnsana en çok yakışan bir elbise gibidir. İnsan sadece bugünü için değil yarını için de yaşamalıdır. Hayat gerçekten biz karar alıp, plan yaparken başımıza gelenlerden ibarettir çünkü. Bazen hayatında çok büyük zorluklarla karşılaşacağını unutmamalıdır. Çünkü insan hayatında yarın nelerle karşılaşacağını bilemez. Zor zamanlarında ona yardımcı olan, yanında olan insanları unutmamalıdır. Vefa denilen duygu da işte tam da burada devreye girer. İnsan kendisine yapılan iyilikleri unutmamalı zamanı geldiğinde vefa duygusuyla bu iyiliklerin karşılığını vermelidir. Vefa denilen duygu sadece iyilikle iyilik demek değildir.
Mesela aileye vefa, öğretmene vefa, topluma vefa en önemlisi dosta vefa gibi çeşitleri de vardır. Sözün özü insan bazı duygularını yitirmeden yaşamayı bilmelidir. Buna vefa da dâhil. Vefa nedir bilmeyen bir topluluk düşünsenize. Eyvah Eyvah dediğinizi duyar gibiyim. Herkes bir birine düşman, nefretle kinle bakıyor.
Eş dost, aile, akraba nedir bilmeyen, karşısındaki melek gibi insan da olsa kalbini kırmak için elinden gelen her şeyi yapacak kapasiteye sahip bir ton insan. Mevlana’nın da dediği gibi; Yaşam gülmeyi, sevgi hak etmeyi, vefa unutmamayı, dostluk sadık kalmayı bilenler içindir. Umarım vefalı insanlar olur hayatınızda.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölge Gazetesi, Kocaeli Haber, Gebze Haber, Darıca Haber, Dilovası Haber, Çayırova Haber, Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

DEPREM VE İNSANLAR2 Kasım 2020 Saat: 15:47
Teknolojinin Zararları25 Ekim 2020 Saat: 15:00
Tüm Yazıları
Yukarı ↑