E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Gülten AĞIR
Gülten AĞIR

Kadına şiddet!

18 Nisan 2015 Saat: 16:09
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.498 kez okunmuştur

Son günlerimizin kabuk bağlamayan, kanaması hiç durmayan yarası. Her gün biraz daha büyüyen, biraz daha derinlere işleyen, hiçbir müdahalenin, cezanın, uzaklaştırmanın önüne geçip de korkutmaya gücünün yetmediği bir konu. Sadece Türkiye için de geçerli değil. Dünyanın en doğusundan en batısına kadar aynı problemle savaşıyoruz. Peki neden?

 Kadın erkek birçok insanı dinliyor, okuyoruz. Her bir birey kendine göre farklı bir düşünce içerisinde. Kimisi eğitimde buluyor suçu, kimisi medyada, kimi yetişme koşullarında kimisi de adetlerde, törelerde. Teker teker değil de hep birlikte haklılar. Sadece eğitimsizlikle şiddete yönelmez hiç kimse, sadece filmlerde gördüğü için kadına taciz, tecavüz etmeye kalkmaz hiçbir erkek, sadece babası annesini dövüyordu, annesi de ‘’mecbur kalıp babasına boyun eğiyordu’’ diye kadını döverek eğitirsin mantığıyla yetişmez hiçbir çocuk ve sadece adet yerini bulsun, ‘’törem böyle istiyor ‘’ diye de kadını kölesi görmez hiçbir adam. Çocukluktan başlayan bir eğitim sürecinde gelişip, gördüğü, duyduğu, yaşadığı her olayı kafasına kazıyarak büyür çocuklar. Ailesinden, okuldan aldığı eğitim, arkadaş ortamlarından etkilendiği, bilinçaltına yerleştirdiği davranışlar, sorumlulukları , fiziki özelliği ve duygusal yapısı ile de kişiliği ortaya çıkar ve artık ayakları üzerinde duran bir bireydir. Bu gelişim döneminde yaşadığı olumlu ya da olumsuz her davranışı,  erilliğin verdiği gücü de kullanarak  göstermek ister ve baktığında gücünün yetebileceği, kendini kanıtlayacağı kişi bir ya da birden fazla kadındır. Annesidir, kız kardeşidir, kız arkadaşıdır, eşidir, kızıdır.

   Bir de şunu soralım: Kadına uygulanan şiddet nedir?  Toplumsal cinsiyet temelli kadına yönelik şiddet, özgürlükve insan haklarını kısıtlayıcı pek çok şekilde karşımıza çıkabilir (fiziksel, cinsel, duygusal istismar, zorlama, tehdit). Geniş anlamda cinsiyet temelli şiddet;  gelişim, barış ve özgürlüğün en temel kısıtlayıcısıdır. Bu anlamda, toplumsal cinsiyet temelli şiddet, küresel fakirliğin en büyük davetçisidir.Erkeklerin rol ve sorumlulukları kadın ve kızlara karşı şiddetin önlenmesinden ve söylemleri toplumsal cinsiyetten çok uzaktır. Bu görünmez eril toplumsal cinsiyet kalıbı, ataerkilliğin erkeklere sağladığı ayrıcalığın bir parçasıdır. Genel olarak, erkekler cinsiyet eşitsizliklerinden yarar  sağlayan gruptur. Bu da kadına şiddete giden yolun başlangıcıdır.  Erkek cinsiyetini odak haline getirmenin yolu erkekliğin analizinden geçmektedir.  Erillik, dünya genelinde erkeğin kültürden kültüre farklı algılanması ile ilişkili olarak farklı tanımlara sahiptir. Erillik kavramı erkek olma algısı ile ilgilidir ve bu tanım zamandan zamana, mekandan mekana değişir. Ekonomik ve sosyal küreselleşmenin  toplumlara getirdiği olumsuzluklara cinsiyet eşitsizlikleri de eklenebilir. Erkeklerin hem kamu hem de özel yaşamda erkekliğe ilişkin baskın fikirlerle mücadele ettiklerini biliyoruz.Erkeğin toplumdaki baskın erkeklik rolünü yerine getirmede “başarılı” olamama durumunda ‘’sosyal statü, ekonomik kazanç ve güvenlik gibi’’ eşi üzerinde şiddet uygulama eğiliminde olan birine dönüşebilmektedir. Tüm sosyal sınıflarda ve dinlerde, kadına yönelik şiddet gerçek ya da algılanan erillik rolünü yerine getirememe veerkek olmayla ilgili başarısızlık ile bağlantılıdır. Erkeğin kötü davranışlarına tepki olarak kadınların da erkeklere yaklaşımı olumsuz yönde olmaktadır ve bu da aile içinde yaşanan şiddetin artmasını tetiklemektedir.Erkeklik algısının yansımaları olan bu durumlar,  erkeğin kendini aşağılanmış hissetmesi sonucu bu zayıflığı baskılamak için kadına şiddet uygulamasına sebep olmaktadır.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölge Gazetesi, Kocaeli Haber, Gebze Haber, Darıca Haber, Dilovası Haber, Çayırova Haber, Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

SİM KALE, PUL MUHAFIZ27 Nisan 2017 Saat: 16:52
Farklı bir şey . Gözleri kamaştıran, yürekleri şaha kaldıran. Farklı bir şey.
BİR KAVANOZ KURABİYE25 Nisan 2017 Saat: 21:59
Tüm Yazıları
Yukarı ↑