Güncel

Karaburç'un restorasyonu için onay alındı

İZMİT Belediye Başkanı Nevzat Doğan'ın girişimleri sonucu Orhan Mahallesi'nde bulunan Roma döneminden kalma Karaburç ve surların restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onay alındı.

22 Aralık 2017 Saat: 13:25
Tavsiye EtYazdır

Bu haber 2.124 kez okunmuştur

Karaburçun restorasyonu için onay alındı
Karaburç'un restorasyonu için onay alındı

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Karaburç ve surların restorasyonu için Ankara'ya giderek Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ile görüştü. Görüşmeyle ilgili bilgi veren Başkan Doğan, "İzmit'teki tarihi değerlere sahip çıkmayı kendimize görev kabul ettik. Yaklaşık 9 yıldan beri bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış şehrimizin tarihi değerlerinin gelecek nesillere aktarılması için çok uğraş verdik. Zaman zaman engellemelere rağmen hiç yılmadık. Karaburç ve surların restorasyon için bakanlığımız ile sürdürdüğümüz temaslarımızı güzel bir netice ile sonuçlandırdık. Bakanlığımızdan onayların yanı sıra Karaburç'un restorasyonu için de 5 milyon liralık maddi destek aldık. Surların restorasyonu için de bakanlığımız desteğini sürdürecek" dedi.Doğan tarihi değerlerin restorasyonu için 30 milyon liranın üzerinde harcama yaptıklarını belirterek, "Şehrimizdeki bir çok tarihi değer ne yazık ki bir dönem yok olmaya mahkum bırakılmış, hatta üzerine binalar bile yapılmıştı. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren tarihi değerlere el atıyoruz. İzmit Belediyesi olarak bir taraftan kendi imkanlarımızla 30 milyon liranın üzerinde restorasyon harcaması yaparken diğer taraftan da bu çalışmalarda kurumların desteğini alıyoruz. Şimdiye kadar 71 tarihi değerin restorasyonunu gerçekleştirdik. Gayretlerimizle şehrimizdeki Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tarih yeniden canlanıyor. Karaburç ve surların restorasyonundan sonraki hedefimiz, Nekrepol, Tümülüsler ve Paşasuyu'ndaki tarihi yeniden canlandırarak şehrimize kazandırmaktır. Bu süreçte bize maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Bakanlığımıza, Genel Müdürümüze teşekkür ederim" diye konuştu.Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ise, "Belediye Başkanımız Nevzat Doğan'ın tarihi değerler konusundaki hassasiyeti ve bunların restorasyonu için verdiği mücadeleyi çok yakından biliyorum. Tarihi değerlerin kurtarılmasını sabırlar ve inatla takip eden başkanımızı bir kültür adamı olarak canı gönülden kutluyorum" dedi.İZMİT'E HAKİM NOKTADA

Tarih Koridoru Proje kapsamında yer alan İzmit'in hakim tepelerinden Orhan Mahallesi'ndeki Karaburç, 3 farklı dönemi bünyesinde taşıyan ve günümüze kadar gelebilen ender eserlerden biri. İzmit iç kale, sur ve burçları içerisinde barındıran yapı, UNESCO tarafından korunması gerekli kültür varlığı olarak kabul edildi. Yapının iç duvarları 12. yüzyılda, dış katmanı da 13. yüzyıl ilk yarısına tarihlendirilmekte olup, ayrıca Roma devri tuğla işçiliği gösteren bu surlarda Helenistik çağ parçalarına da rastlanmakta. İç kale surlarının alt kısımları Bizans döneminden daha eski bir devir olan 3. yüzyıl ortalarında iç kale Antik Nikomedia'nın da akropolü durumundadır. Karaburç, İzmit Körfezine hakim bir konumda bulunmakta.

 

Gölge Gazetesi, Kocaeli Haber, Gebze Haber, Darıca Haber, Dilovası Haber, Çayırova Haber, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑