uuy

Güncel

Büyükşehirle “Enerjini Evinde Kazan”

Büyükşehir, enerji verimliği ve sıfır atık konularında yeni bir eğitim projesini daha hayata geçirdi

30 Mayıs 2023 Saat: 11:50
Büyükşehirle “Enerjini Evinde Kazan”
Büyükşehirle “Enerjini Evinde Kazan”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi enerji verimliği ve sıfır atık konularında yeni bir eğitim projesini daha hayata geçirdi. Büyükşehir’e bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından her ilçede gerçekleştirilecek olan eğitimlerde amaç; evlerde kullandığımız enerjinin; elektrik, doğalgaz ve kömürün dünyamıza bırakmış olduğu kirletici etkisi, yerinde enerji tasarrufu ve sıfır atık projesi kapsamında atıkların geri kazanılması ile gelecek nesillere daha temiz ve yeşil bir dünya. 

ENERJİNİ VERİMLİ KULLAN TASARRUF YAP

Enerji verimliliği ve enerjinin tasarruflu kullanılmasına ilişkin farkındalık oluşturarak bu konuda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek amacıyla Büyükşehir Belediyesince ilimizde “Enerjini Evinde Kazan” farkındalık çalışması başlatıldı. Bu kapsamda Derince’de yer alan Şehit Emre Kaan Arlı çok amaçlı spor merkezinde Anne Şehir Sağlıklı Yaşam Programının katılımcılarına yönelik bilgilendirme semineri gerçekleştirildi. Ev hanımlarına yönelik evlerimizde enerjinin verimli kullanımı ve enerji tasarrufuna yönelik eğitim ve bilgilendirme semineri verildi.

 

KÜRESEL ISINMAYA DİKKAT

Yetkililer enerjinin verimli olarak kullanılması ile daha az enerji tüketimi sağlandığını belirtirken, küresel ısınmaya neden olan sera gazlarının (karbon dioksit, metan, azot oksit vb.) atmosfere olan kirletici etkisinin azaltılabileceğine dikkat çekiyor. “Enerji Verimliliği Kanunu” ve ilgili mevzuat kapsamında; enerji verimliliğine yönelik hizmetler ile çalışmaların yönlendirilmesi ve yaygınlaştırılması, enerji verimliliği ile ilgili eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri, etüt ve projeler, yenilenebilir enerji kaynakları gibi alternatif enerji kullanımının özendirilmesi çalışmaları da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yürütülüyor.

 

TASARRUFUN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKISI BÜYÜK

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü’ne bağlı “Enerji Yöneticisi” sertifikalı personeller tarafından Anne Şehir katılımcılarına yönelik verilen eğitimlerde; Evlerimizde enerjinin verimli kullanılması ve tasarruf bilincinin arttırılması amacıyla; ısıtma ve aydınlatmada dikkat edilmesi gereken hususlar, beyaz eşya ve küçük ev aletleri alınırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar konularında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca ısıtma, soğutma, aydınlatma vb. gibi günlük hayatımızın her alanında sürdüreceğimiz küçük dokunuşlarla enerji verimliliğini artırarak tasarruf sağlayabilir, aile bütçesine, ülkemizin ekonomisine ve en önemlisi yaşadığımız dünyanın korunmasına katkı sağlayabileceğimiz belirtildi.

 

ATMA GERİ DÖNÜŞTÜR

Anne Şehir tesislerinde gerçekleşen eğitimlerde ayrıca; “Sıfır Atık Projesi” kapsamında sıfır atık yönetim sisteminin yaygınlaştırılması ve bu konudaki farkındalığın arttırılması konusunda da bilgilendirme yapıldı. Eğitimde; “Doğal kaynaklarımızın gün geçtikçe azaldığı, atık miktarımızın arttığı buna bağlı olarak da çevresel felaketlerin yaşandığını belirtildi. Anne Şehir katılımcılarının yoğun katılımı ile gerçekleşen eğitimde; evlerimizde oluşan atık türleri ve bu atıkların kaynağında ayrı biriktirilmesi gerekliliği aktarılırken, evlerimizde oluşan atıkların %50’sinin organik içerikli olduğunun altı çizildi. Yetkililer; Meyve sebze kabukları, çay posaları oluştukları yerlerde ayrı toplanarak kompost adı verilen toprak iyileştiricisi olarak kullanılmasının önemine değinirken, Kızartmalık yağların zararları, toplanması ve atık toplama noktalarına getirilmesi hususunda bilgi verildi. Evlerimizde oluşan miadı geçmiş ve kullanılmayan atık ilaçlarında diğer atık türleriyle karıştırılmadan ayrı olarak toplanması ve en yakın eczaneye götürülmesi konusunda vatandaşın dikkati çekildi. Ortak evimiz dünyamız için, daha temiz ve yeşil bir gelecek için eğitimin ailede başladığı, eğitime katılan vatandaşın evlerinde bulunan atıklarını ayrı biriktirerek çocuklarının gelecekleri için bir adım atmaları konusuna vurgu yapıldı.

 

GELECEK NESİLLERE DAHA TEMİZ BİR DÜNYA

Büyükşehir Belediyesince her ilçede gerçekleştirilecek olan eğitim ve bilgilendirme seminerleri ile çevrenin korunmasını sağlamak için öncelikle atık oluşumunun önlenmesi, azaltılması, türlerine göre atıkların kaynağında ayrıştırılması, yeniden kullanılması ve geri kazanımı hem çevresel hem de ekonomik açıdan önem arz etmektedir. Eğitimlerle, tükenebilir nitelikteki doğal kaynaklarımızın daha az kullanılması ve gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakılması hedeflenmektedir.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Gölge Gazetesi, Kocaeli Haber, Gebze Haber, Darıca Haber, Dilovası Haber, Çayırova Haber, Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑